Povratak

Ubodne rane zadobivene u borbi s za teritorij i stvaranje apscesa | Važnost liječenja apscesa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
silvija_havrle1


 Odgovara:
Silvija Havrle Lovrić, dr. med. vet.,
Pet centar, Ulica kralja Petra Svačića 61, Osijek 

P: Kod mačka mi se pojavila jedna rana, a prije nekoliko dana je isto imao ranicu, prvo mu je bilo nateklo i za dva tri dana pojavila se rana, poslije toga je počela iz rane izlaziti neka tečnost kao gnoj, ali sada je ta rana u redu, zarasla je. Ali, problem je što se pojavila nova rana i to puno veća, kod prve rane. Mislila sam da je ujed zmije, ali više nisam sigurna. Nadam se da mi možete pomoći i reći šta mi je mačku. Dostavljam vam slike prve i ove sadašnje rane. Srdačan pozdrav. Arnella

O: Najčešća posljedica tučnjave između muških mačaka su duboke ozljede izazvane noktima ili zubima iz kojih nastanu apscesi. Ono što je Vama djelovalo kao ugriz zmije su zapravo ubodne rane od noktiju ili zubiju drugog mačka, s kojim se Vaš mačak borio za teritorij.

Apsces je nakupljanje gnoja u novonastaloj šupljini, odnosno lokalizirana gnojna upala koja se može razviti u potkožnom tkivu, ali i u dubokim tkivima i organima.

Apscese obično uzrokuju piogene bakterije roda Streptococcus i Staphylococcus. Prilikom vrlo grubih borbi, bakterije ulaze kroz ranu u potkožje i okolno tkivo.  Bakterije uništavaju lokalne stanice i luče svoje toksine.Kad bakterije uđu u tijelo,  imunološki sustav ih pokušava zaustaviti i ograničiti, slanjem bijelih krvnih stanica (leukocita) na zahvaćeno područje. Kad leukociti napadnu bakterije, tkivo na mjestu infekcije propada zbog patoloških promjena, izazivajući stvaranje šupljine. Šupljina se ispunjava gnojem i nastaje apsces.

Gnoj sadrži mješavinu raspadnutog mrtvog tkiva, leukocita i bakterija. Apsces raste i postaje sve veći i bolniji kako se stvara sve više gnoja.  Apsces je praćen znakovima upale: crvenilo, bol, temperiranost, oteklina te fluktuacija. Nezreli apscesi ne flutuiraju, a kad sadržaj postane tekuć, potrebno ga je evakuirati. S vremenom organizam pokušava ograničiti apsces od okolnog tkiva stvaranjem čahure, koja nije prokrvljena te antibiotici ne mogu prodrijeti u njenu unutrašnjost. Stoga je važno gnoj evakuirati, kad apsces pukne ili treba napraviti resekciju i očistiti šupljinu apscesa.

Terapija antibioticima se provodi parenteralno injekcijama ili oralno tabletama, a sama šupljina apscesa se ispire vodikovim peroksidom ili tinkturom joda,  a ponekad je potrebno izljuštiti čahuru apscesa kako bi antibiotik mogao prodrijeti do mjesta upale.

U slučaju da se apsces ne liječi ili nedovoljno liječi, infekt može zaostati učahuren i aktivirati se opet nakon nekog vremena. Apscesi  su kod  mačaka najčešće  lokalizirani na području glave, ekstremiteta, leđa i vrata. Sadržaj apscesa može ostati unutar novonastale šupljine, ali može i drenirati na površinu. Apscesi koji ne dreniraju na površinu, odnosno ne izlazi sadržaj, potrebno je napraviti inciziju  i ukloniti eventualno nekrotično tkivo.

Ovakave zahvate vrši veterinar pod lokalnom ili općom anestezijom. Kod većih apscesa, potrebno je i više puta učiniti drenažu i ispiranje šupljine. Vlasnici mačkama mogu olakšati stavljanjem toplih obloga 5 - 10 minuta na mjesto gdje se nalazi apsces, 3 - 4 puta na dan. Životinji je preporučljivo staviti zaštitni ovratnik, kako bi se spriječilo lizanje, jer slina sadrži mnogo bakterija koje samo mogu komplicirati stanje.

O apscesima i njihovom liječenju smo pisali u prijašnjim odgovorima, pod sljedećim naslovima:

Krasta i bolna oteklina ispod brade mačke / Liječenje apscesa

Apsces iznad oka mačka

Rana na nosu mačka zadobivena u bori s drugim mačkama / Apsces

S obzirom na sve navedeno, mogu pretpostaviti da se kod Vašeg mačka apsces napravio na dva mjesta i kad je sazrio, stjenka je omekšala i pukla i gnoj je izašao. Da biste spriječili ponovno nastajanje apscesa, potrebno je odvesti mačka kod veterinara kako bi dobio terapiju antibioticima.